Kimmo Niukkasesta Reippaan uusi puheenjohtaja

Esko Riepula luovuttaa puheenjohtajuuden Kimmo Niukkaselle.
Kuvateksti: Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Kimmo Niukkanen. Entinen puheenjohtaja Esko Riepula kutsuttiin seuran kunniapuheenjohtajaksi.

Puheenjohtaja vaihtui Rovaniemen Reippaan sääntömääräisessä vuosikokouksessa Kansantalolla 15. maaliskuuta.

Vuodesta 1989 lähtien seuraa johtanut Esko Riepula ilmoitti jo ennen kokousta luopuvansa vetovastuusta, ja uudeksi puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Kimmo Niukkanen. Samalla Riepula kutsuttiin seuran kunniapuheenjohtajaksi.

Seuran johtokunnassa valittiin jatkamaan Petri Tanninen (varapuheenjohtaja), Jaarli Pirkkiö (sihteeri), Kari Niukkanen (taloudenhoitaja), Joonas Lahtinen, Kari Heikkinen, Tuovi Honkela, Emma Seppänen, Erkki Koivuranta ja Osmo Pähti sekä uutena jäsenenä Juho Vesterinen.

Tilintarkastajiksi valittiin Helena Tiuraniemi ja Liisa Kuntsi sekä varatilintarkastajiksi Martti Pirkkiö ja Seppo Romakkaniemi.

Vuoden reipaslaisena palkittiin Emma Seppänen, parhaana urheilijana Milko Tokola, parhaana naisurheilijana Tuija Inkerö, vuoden valmentajana Petri Tanninen, vuoden kuntoilijana Martti Pirkkiö sekä vuoden toimitsijana Tuovi Honkela.

Lisäksi palkittiin stipendeillä kansainvälisissä ja kansallisissa arvokilpailuissa menestyneistä urheilijoista Santeri Ahola, David Htaw, Tuija Inkerö, Toni Lintula, Jussi Mukkala, Matias Mukkala, Mirka Nissi, Jorma Pallari, Robert Pirkkiö, Toni Puurunen, Sami Raappana, Emma Seppänen, Miika Tokola, Milko Tokola, Jonne Kallo, Linda Koivisto, Kirsi-Marja Mukkala, Otto Pieskä, Rikhard Pirkkiö ja Joonas Pursiainen.

Rovaniemen Reippaan lajeja ovat nyrkkeily, painonnosto, kuntourheilu sekä viime vuonna seuran toimintaan uutena urheilumuotona tullut yleisurheilu.

Reipas järjestää vuonna 2011 muun muassa nyrkkeilyn kansainvälisen Ruskaturnauksessa yhdessä Lapin Lukon kanssa sekä painonnoston seurajoukkueiden SM-loppuottelun.


© 2011 Rovaniemen Reipas